Taloustieto

Taloudelliset tavoitteet

F‑Secure Oyj:n strategian mukaiset keski­pitkän aika­välin taloudelliset tavoitteet:

  • Yritys­tieto­turva­tuotteiden liike­vaihdolle odotetaan kaksi­numeroista kasvua
  • Kyber­turvallisuus­konsultoinnin liike­vaihdolle odotetaan korkeaa yksi­numeroista kasvua
  • Kuluttaja­tieto­turvan liike­vaihdolle odotetaan keski­suurta yksi­numeroista kasvua
  • Oikaistun käyttö­kate­marginaalin odotetaan kehittyvän kohti 20 prosenttia

F‑Securen taloudelliset tavoitteet ovat keski­pitkän aika­välin pää­määriä, eikä niitä pidä ymmärtää käynnissä olevan tili­kauden 2021 näkymiksi. F‑Securen taloudelliset näkymät vuodelle 2021 ovat ennallaan.

Analyytikot

Alla luetellut analyytikot ja pankkiiriliikkeet laativat sijoitus­analyyseja F‑Securesta. Nämä tahot seuraavat F‑Securea omasta aloitteestaan Inderesiä lukuun ottamatta. Inderesin laatima sijoitus­analyysi on F‑Securen tilauksesta laadittu.

Yhtiö Analyytikko Yhteystiedot
Carnegie Investment Bank AB Matti Riikonen matti.riikonen@carnegie.fi
Danske Bank Veikkopekka Silvasti veikkopekka.silvasti@danskebank.com
Pohjola Bank Kimmo Stenvall kimmo.stenvall@op.fi
Inderes Atte Riikola atte.riikola@inderes.fi
SEB Jaakko Tyrväinen jaakko.tyrvainen@seb.fi
Nordea Felix Henriksson felix.henriksson@nordea.com
Nordea Sami Sarkamies sami.sarkamies@nordea.com
Tunnuslukuja
Pääomarakenne

Yhtiön tavoitteena on pitkällä aikavälillä pyrkiä tehokkaaseen pääomarakenteeseen, joka varmistaa liiketoiminnan toimivuuden ja tukee omistaja-arvon kasvattamista.

Osana F-Securen pääoman hallintaa toimii yhtiön omien osakkeiden takaisinosto-ohjelma. Omien osakkeiden hankinta perustuu yhtiökokouksen valtuutukseen.

Yhtiön omat osakkeet hankitaan käytettäväksi yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyiden toteuttamiseksi, yhtiön rahoitusrakenteen parantamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamista tai muutoin edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi.

Lue lisää F-Securen omien osakkeiden osto-ohjelmasta